  • CM07FD622FO3
CM07FD622FO3
advertisement
Manufacturer No:
CM07FD622FO3
HK JDW NO:
192-CM07FD622FO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM07FD622FO3
Purchasing and Inquiry
CM07FD622FO3 Overview
Despite its size/dimension being 0.780Lx0.291W 19.80mmx7.40mm, it guarantees high reliability.The voltage - Rated DC of 500V needs to be provided to fully play its function.In order to ensure reliability, the maximum operating temperature is set to 125°C degrees Fahrenheit.70 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.This electronic part has a voltage rating of 500V.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CM07FD622FO3 Features
its size/dimension is 0.780Lx0.291W 19.80mmx7.40mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CM07FD622FO3 Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • Lasers
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CM07FD622FO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CM07
  • Size / Dimension
    0.780Lx0.291W 19.80mmx7.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    6200pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    Mica
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Height Seated (Max)
    0.870 22.10mm