  • CM06FD751FO3
CM06FD751FO3
advertisement
Manufacturer No:
CM06FD751FO3
HK JDW NO:
192-CM06FD751FO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM06FD751FO3
Purchasing and Inquiry
CM06FD751FO3 Overview
The size/dimension of this device is 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm in order to ensure a high level of reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.In order to guarantee reliability, the maximum operating temperature is set to 125°C.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CM06FD751FO3 Features
its size/dimension is 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CM06FD751FO3 Applications
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CM06FD751FO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±1%
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    750pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    Mica
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm