  • CM06FD472JO3
CM06FD472JO3
advertisement
Manufacturer No:
CM06FD472JO3
HK JDW NO:
192-CM06FD472JO3
Purchasing and Inquiry
CM06FD472JO3 Overview
A 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm dimension and a size/dimension of 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm ensure reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.70 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CM06FD472JO3 Features
its size/dimension is 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CM06FD472JO3 Applications
  • RF Instruments
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CM06FD472JO3
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    8.9mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    MIL-C-5
  • Lead Pitch
    8.7mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7035
  • Height Seated (Max)
    0.579 14.70mm
  • Length
    17.8mm