  • CM06FD222GO3
CM06FD222GO3
advertisement
Manufacturer No:
CM06FD222GO3
HK JDW NO:
192-CM06FD222GO3
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
CM06FD222GO3 Overview
Consequently, it has 0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.70 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CM06FD222GO3 Features
its size/dimension is 0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CM06FD222GO3 Applications
  • MRI Coils
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • Lasers
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
CM06FD222GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    CM06
  • Size / Dimension
    0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    6.4mm
  • Military Standard
    MIL-C-5
  • Lead Pitch
    8.7mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm