  • CM05FD131JO3
CM05FD131JO3
advertisement
Manufacturer No:
CM05FD131JO3
HK JDW NO:
192-CM05FD131JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM05FD131JO3
Purchasing and Inquiry
CM05FD131JO3 Overview
This part is measured at its terminal pitch 5.72mm.The size/dimension of this module is 0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm in order to provide high reliability.The voltage - Rated DC of 500V needs to be provided to fully play its function.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CM05FD131JO3 Features
a 5.72mm terminal pitch
its size/dimension is 0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CM05FD131JO3 Applications
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • Lasers
  • CATV
  • RF Instruments
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CM05FD131JO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    CM05
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    130pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.72mm
  • Depth
    4.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    MIL-C-5
  • Lead Pitch
    5.9mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4618
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm
  • Length
    11.68mm
  • Width
    4.57mm