  • CM05FD121FO3
CM05FD121FO3
advertisement
Manufacturer No:
CM05FD121FO3
HK JDW NO:
192-CM05FD121FO3
Datasheet:
CM05FD121FO3
Purchasing and Inquiry
CM05FD121FO3 Overview
5.72mm is the terminal pitch of the part.The size/dimension of this device is 0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm in order to ensure a high level of reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 500V must be provided.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CM05FD121FO3 Features
a 5.72mm terminal pitch
its size/dimension is 0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CM05FD121FO3 Applications
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CM05FD121FO3
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    CM05
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.72mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    MIL-C-5
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Size Code
    4618
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm
  • Length
    11.68mm
  • Width
    4.57mm