  • CM05FD111FO3
CM05FD111FO3
advertisement
Manufacturer No:
CM05FD111FO3
HK JDW NO:
192-CM05FD111FO3
Datasheet:
CM05FD111FO3
Purchasing and Inquiry
CM05FD111FO3 Overview
A 0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm size/dimension ensures high levels of reliability.To properly function, the voltage - Rated DC of 500V must be provided.70 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CM05FD111FO3 Features
its size/dimension is 0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CM05FD111FO3 Applications
  • CATV
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CM05FD111FO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    CM05
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Capacitance
    110pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    4.6mm
  • Military Standard
    MIL-C-5
  • Lead Pitch
    5.9mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    9.398mm
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm