  • CM05ED360GO3
CM05ED360GO3
advertisement
Manufacturer No:
CM05ED360GO3
HK JDW NO:
192-CM05ED360GO3
Datasheet:
CM05ED360GO3
Purchasing and Inquiry
CM05ED360GO3 Overview
Consequently, it has 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.To function properly, 500V needs a voltage of Rated DC.100 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CM05ED360GO3 Features
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CM05ED360GO3 Applications
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CM05ED360GO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    CM05
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    36pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    MIL-C-5
  • Lead Pitch
    5.9mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm