  • CM04FD181GO3
CM04FD181GO3
advertisement
Manufacturer No:
CM04FD181GO3
HK JDW NO:
192-CM04FD181GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM04FD181GO3
Purchasing and Inquiry
CM04FD181GO3 Overview
The size/dimension of this module is 0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm in order to provide high reliability.For this device to function properly, a voltage rating of 500V is needed.A maximum operating temperature of 125°C ensures reliability.The part has a temperature coefficient of 70 ppm/°C.500V is the voltage rating of this electronic part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CM04FD181GO3 Features
its size/dimension is 0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CM04FD181GO3 Applications
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CM04FD181GO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CM04
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    Mica
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm