  • CM04FD181FO3
CM04FD181FO3
advertisement
Manufacturer No:
CM04FD181FO3
HK JDW NO:
192-CM04FD181FO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM04FD181FO3
Purchasing and Inquiry
CM04FD181FO3 Overview
A 0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm dimension and a size/dimension of 0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm ensure reliability.To function properly, 500V needs a voltage of Rated DC.A maximum operating temperature of 125°C ensures reliability.This part is set with a 70 ppm/°C temperature coefficient.The voltage - Rated of this electronic part is 500V.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CM04FD181FO3 Features
its size/dimension is 0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CM04FD181FO3 Applications
  • Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
Step5Bar-code shipping tag
CM04FD181FO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CM04
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.209W 9.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    Mica
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm