  • CM04FD161JO3
CM04FD161JO3
advertisement
Manufacturer No:
CM04FD161JO3
HK JDW NO:
192-CM04FD161JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM04FD161JO3
Purchasing and Inquiry
CM04FD161JO3 Overview
Consequently, it has 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.Reliability is ensured by setting the maximum operating temperature to 125°C.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.This electronic part has a voltage rating of 500V.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CM04FD161JO3 Features
its size/dimension is 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CM04FD161JO3 Applications
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • CATV
  • MRI Coils
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CM04FD161JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CM04
  • Size / Dimension
    0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    160pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    Mica
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm