  • CM04FD151GO3
CM04FD151GO3
advertisement
Manufacturer No:
CM04FD151GO3
HK JDW NO:
192-CM04FD151GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM04FD151GO3
Purchasing and Inquiry
CM04FD151GO3 Overview
A 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm size/dimension ensures high levels of reliability.The voltage - Rated DC of 500V needs to be provided to fully play its function.In order to ensure reliability, the maximum operating temperature is set to 125°C degrees Fahrenheit.70 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.This electronic part's voltage rating is 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CM04FD151GO3 Features
its size/dimension is 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CM04FD151GO3 Applications
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
CM04FD151GO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CM04
  • Size / Dimension
    0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    Mica
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm