  • CM04ED750FO3
CM04ED750FO3
advertisement
Manufacturer No:
CM04ED750FO3
HK JDW NO:
192-CM04ED750FO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM04ED750FO3
Purchasing and Inquiry
CM04ED750FO3 Overview
The size/dimension of this device is 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm in order to ensure a high level of reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.Reliability is achieved by setting the maximum operating temperature to 125°C.100 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CM04ED750FO3 Features
its size/dimension is 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CM04ED750FO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CM04ED750FO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CM04
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    75pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    Mica
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm