  • CLVC1G125MDCKREP
CLVC1G125MDCKREP
advertisement
Manufacturer No:
CLVC1G125MDCKREP
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CLVC1G125MDCKREP
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Purchasing and Inquiry
CLVC1G125MDCKREP Overview
Logical driver uses a neat 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~5.5V. Qualified to operate within -55°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 32mA 32mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. LVC/LCX/Z family part. 5 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74LVC1G125" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 10μA. It is recommended to use a 3.3V power supply. It is generally sold in TR package. 1 bits are included within the electrical component. 1 channels for high quality communication. It is sufficient to make 1 outputs.
CLVC1G125MDCKREP Features
Bus Driver/Transceivers
CLVC1G125MDCKREP Applications
There are a lot of Texas Instruments CLVC1G125MDCKREP Buffers & Transceivers applications.
  • Bar, KTV wireless entertainment
  • Wired telephone
  • Wireless HD Photography
  • Copper and fiber optic cables connection network
  • Wireless communication
  • Satellite communication
  • Car radio
  • Optical sub-assembly (OSA)
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • 1x/2x Fiber Channel
Step5Bar-code shipping tag
CLVC1G125MDCKREP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    74LVC1G125
  • Pin Count
    5
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Channels
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    4 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    5.8 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.032 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    4.9 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA