  • CL10B562KB8NNNC
CL10B562KB8NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL10B562KB8NNNC
HK JDW NO:
703-CL10B562KB8NNNC
Datasheet:
CL10B562KB8NNNC
Purchasing and Inquiry
CL10B562KB8NNNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CL10B562KB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CL10B562KB8NNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL10B562KB8NNNC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CL10B562KB8NNNC
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm