  • CL10B104KO8NNND
CL10B104KO8NNND
advertisement
Manufacturer No:
CL10B104KO8NNND
HK JDW NO:
703-CL10B104KO8NNND
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CL10B104KO8NNND
Description:
CL 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 7024
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
CL10B104KO8NNND Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
CL10B104KO8NNND Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CL10B104KO8NNND Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics
CL10B104KO8NNND applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CL10B104KO8NNND
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    CL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    800μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Height
    800μm
  • Thickness
    889μm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Capacitance
    0.1μF
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 13 INCH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Voltage
    16V
  • Tolerance
    ±10%
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm