  • CL05A475KQ5NRNC
CL05A475KQ5NRNC
advertisement
Manufacturer No:
CL05A475KQ5NRNC
HK JDW NO:
703-CL05A475KQ5NRNC
Datasheet:
CL05A475KQ5NRNC
Purchasing and Inquiry
CL05A475KQ5NRNC Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CL05A475KQ5NRNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
CL05A475KQ5NRNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL05A475KQ5NRNC applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CL05A475KQ5NRNC
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm