  • CL03C7R5BA3GNNC
CL03C7R5BA3GNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL03C7R5BA3GNNC
HK JDW NO:
703-CL03C7R5BA3GNNC
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CL03C7R5BA3GNNC
Purchasing and Inquiry
CL03C7R5BA3GNNC Overview
A 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension program is available for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL03C7R5BA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CL03C7R5BA3GNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL03C7R5BA3GNNC applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CL03C7R5BA3GNNC
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    7.5pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm