  • CKL12ATW01-019
CKL12ATW01-019
advertisement
Manufacturer No:
CKL12ATW01-019
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-CKL12ATW01-019
Package:
Datasheet:
CKL12ATW01-019
Description:
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A 250V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CKL12ATW01-019
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2001
  • Series
    CK
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    2
  • Current Rating (Amps)
    3A AC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    3A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Tubular Key
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.00mm Dia
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Mechanical Life
    30,000 Cycles
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Angle
    90 °
  • Depth Behind Flange
    34.60mm
  • Key Removable Positions
    All
  • Height
    29.1mm