  • CKG45NX7R1H685M
CKG45NX7R1H685M
advertisement
Manufacturer No:
CKG45NX7R1H685M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CKG45NX7R1H685M
Package:
Datasheet:
CKG45NX7R1H685M
Description:
6.8μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 1183
Step5Bar-code shipping tag
CKG45NX7R1H685M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    5.5mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4mm