  • CJT3005R6JJ
CJT3005R6JJ
advertisement
Manufacturer No:
CJT3005R6JJ
HK JDW NO:
792-CJT3005R6JJ
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
Description:
Chassis Mount, 5.6Ohms, ±5%, 1kV, 300W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CJT3005R6JJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Case
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CJT, CGS
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    8.465Lx2.362W 215.00mmx60.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±440ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohms
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    300W
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Power Rating
    300W
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Wire Leads
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    60mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • Length
    215mm
  • Width
    30mm