  • CHV0603-FX-9104ELF
CHV0603-FX-9104ELF
advertisement
Manufacturer No:
CHV0603-FX-9104ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CHV0603-FX-9104ELF
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CHV Series, Thick Film, 9.1MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CHV0603-FX-9104ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CHV
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    9.1MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    CHV0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm