  • CHB200W-48S24
CHB200W-48S24
advertisement
Manufacturer No:
CHB200W-48S24
HK JDW NO:
136-CHB200W-48S24
Package:
Half Brick
Datasheet:
CHB200W-48S24
Description:
Isolated DC/DC Converters 132-200W 18-75V 24V 8.3A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CHB200W-48S24
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Half Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Series
    CHB200W (200W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.52 H 61.0mmx57.9mmx13.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Power (Watts)
    199W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    9
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P9
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    24V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Power
    200W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Current - Output 1
    8.3A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Width
    57.9mm