  • ECLB40W-24S05
ECLB40W-24S05
advertisement
Manufacturer No:
ECLB40W-24S05
HK JDW NO:
136-ECLB40W-24S05
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ECLB40W-24S05
Description:
Isolated DC/DC Converters 40W 9-36 Vin DC/DC 5Vout 8A
Step5Bar-code shipping tag
ECLB40W-24S05
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Published
    2015
  • Series
    ECLB40W (40W)
  • Size / Dimension
    2.05Lx1.20W x 0.40 H 52.0mmx30.5mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    40W
  • Efficiency
    90.5%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Output Power
    40W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Current - Output 1
    8A
  • Height
    10.16mm