  • CGS644UFX5L3PD
CGS644UFX5L3PD
advertisement
Manufacturer No:
CGS644UFX5L3PD
HK JDW NO:
192-CGS644UFX5L3PD
Datasheet:
CGS644UFX5L3PD
Description:
CGS 640000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 30A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS644UFX5L3PD
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    640000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    19.2mA
  • Ripple Current
    30A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    39A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    143mm
  • Height Seated (Max)
    5.625 142.88mm