  • CGS622T300W5L
CGS622T300W5L
advertisement
Manufacturer No:
CGS622T300W5L
HK JDW NO:
192-CGS622T300W5L
Datasheet:
CGS622T300W5L
Description:
CGS 6200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 10.6A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS622T300W5L
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    6200μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Lead Pitch
    28.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    8.18mA
  • Ripple Current
    10.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    15.9A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm