  • CGS552T200X4C
CGS552T200X4C
advertisement
Manufacturer No:
CGS552T200X4C
HK JDW NO:
192-CGS552T200X4C
Datasheet:
CGS552T200X4C
Description:
CGS 5500μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 10.9A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 8
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CGS552T200X4C
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    5500μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm @ 120Hz
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    10.9A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    16.35A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm