  • CGS533U040X5C
CGS533U040X5C
advertisement
Manufacturer No:
CGS533U040X5C
HK JDW NO:
192-CGS533U040X5C
Datasheet:
CGS533U040X5C
Description:
CGS 53000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 21.5A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS533U040X5C
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    53000μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    8.74mA
  • Ripple Current
    21.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    21.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    27.95A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    130mm
  • Height Seated (Max)
    5.125 130.18mm
  • Length
    130.175mm