  • CGS451T450V3C
CGS451T450V3C
advertisement
Manufacturer No:
CGS451T450V3C
HK JDW NO:
192-CGS451T450V3C
Datasheet:
CGS451T450V3C
Description:
CGS 450μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.9A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.2mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS451T450V3C
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Feature
  • Capacitance
    450μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    22.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    188mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    2.9A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.35A @ 10kHz
  • Diameter
    50.8mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm