  • CGS434U040X8L
CGS434U040X8L
advertisement
Manufacturer No:
CGS434U040X8L
HK JDW NO:
192-CGS434U040X8L
Datasheet:
CGS434U040X8L
Description:
CGS 430000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 45.6A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS434U040X8L
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    430000μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    24.88mA
  • Ripple Current
    45.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    45.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    59.28A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    219mm
  • Height Seated (Max)
    8.625 219.08mm
  • Length
    219.075mm