  • CGS272U040R2C
CGS272U040R2C
advertisement
Manufacturer No:
CGS272U040R2C
HK JDW NO:
192-CGS272U040R2C
Datasheet:
CGS272U040R2C
Description:
CGS 2700μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.2A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS272U040R2C
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    42mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    4.2A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.46A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    54mm
  • Height Seated (Max)
    2.125 53.98mm