  • CGS192T250V5L
CGS192T250V5L
advertisement
Manufacturer No:
CGS192T250V5L
HK JDW NO:
192-CGS192T250V5L
Datasheet:
CGS192T250V5L
Description:
CGS 1900μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 4.9A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS192T250V5L
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    1900μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    22mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    105mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.14mA
  • Ripple Current
    4.9A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.35A @ 10kHz
  • Diameter
    50.8mm
  • Height
    143mm
  • Height Seated (Max)
    5.625 142.88mm