  • CGS153U016R4C
CGS153U016R4C
advertisement
Manufacturer No:
CGS153U016R4C
HK JDW NO:
192-CGS153U016R4C
Datasheet:
CGS153U016R4C
Description:
CGS 15000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.5A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS153U016R4C
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    61mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.85A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm