  • CGS153T250X5R
CGS153T250X5R
advertisement
Manufacturer No:
CGS153T250X5R
HK JDW NO:
192-CGS153T250X5R
Datasheet:
CGS153T250X5R
Description:
CGS 15000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 17.9A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS153T250X5R
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    17.9A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    26.85A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    149mm
  • Height Seated (Max)
    5.875 149.23mm