  • CGB3B3X7R0J105M055AB
CGB3B3X7R0J105M055AB
advertisement
Manufacturer No:
CGB3B3X7R0J105M055AB
HK JDW NO:
769-CGB3B3X7R0J105M055AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGB3B3X7R0J105M055AB Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.
CGB3B3X7R0J105M055AB Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CGB3B3X7R0J105M055AB Applications
There are a lot of TDK Corporation CGB3B3X7R0J105M055AB applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGB3B3X7R0J105M055AB
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm