  • CGB3B1X6S1C105M055AC
CGB3B1X6S1C105M055AC
advertisement
Manufacturer No:
CGB3B1X6S1C105M055AC
HK JDW NO:
769-CGB3B1X6S1C105M055AC
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
CGB 1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~105°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 2730
Step5Bar-code shipping tag
CGB3B1X6S1C105M055AC
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Profile
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1μF
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm