  • CGA5L3X8R1E155K160AD
CGA5L3X8R1E155K160AD
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L3X8R1E155K160AD
HK JDW NO:
769-CGA5L3X8R1E155K160AD
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CGA 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 3707
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L3X8R1E155K160AD
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Epoxy Mountable
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.6002mm