  • CGA4C2C0G2A221J
CGA4C2C0G2A221J
advertisement
Manufacturer No:
CGA4C2C0G2A221J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA4C2C0G2A221J
Package:
Datasheet:
CGA4C2C0G2A221J
Description:
220pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 8852
Step5Bar-code shipping tag
CGA4C2C0G2A221J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    0.6mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm