  • CGA3E3X8R1E224M080AE
CGA3E3X8R1E224M080AE
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E3X8R1E224M080AE
HK JDW NO:
769-CGA3E3X8R1E224M080AE
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
CGA 0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 5394
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E3X8R1E224M080AE
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm