  • CG2750U150R2C
CG2750U150R2C
advertisement
Manufacturer No:
CG2750U150R2C
HK JDW NO:
192-CG2750U150R2C
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
CG2750U150R2C
Description:
CG 275μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.1A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CG2750U150R2C
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CG
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    275μF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.6093mA
  • Ripple Current
    2.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.541A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    54mm
  • Height Seated (Max)
    2.125 53.98mm