  • CG113U035U4C
CG113U035U4C
advertisement
Manufacturer No:
CG113U035U4C
HK JDW NO:
192-CG113U035U4C
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
CG113U035U4C
Description:
CG 11000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 9.1A 1.750Dia 44.45mm -40°C~85°C Polar 19mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 36
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CG113U035U4C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CG
  • Size / Dimension
    1.750Dia 44.45mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    11000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    19mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 120Hz
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.86145mA
  • Ripple Current
    9.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.465A @ 10kHz
  • Diameter
    44.5mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm