  • CDV30FK561JO3
CDV30FK561JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FK561JO3
HK JDW NO:
192-CDV30FK561JO3
Datasheet:
CDV30FK561JO3
Purchasing and Inquiry
CDV30FK561JO3 Overview
Parts are measured at their terminal pitches 11.1mm.This device's size and dimension are 0.780Lx0.272W 19.80mmx6.90mm to ensure a high level of reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 2500V.Temperature coefficients 0/+70ppm/Cel ppm/°C are set with the part.This electronic part's voltage rating is 2.5kV.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CDV30FK561JO3 Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.780Lx0.272W 19.80mmx6.90mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 2.5kV
CDV30FK561JO3 Applications
  • Lasers
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FK561JO3
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    CDV30
  • Size / Dimension
    0.780Lx0.272W 19.80mmx6.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    2.5kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Size Code
    7827
  • Height Seated (Max)
    0.870 22.10mm
  • Length
    19.8mm
  • Width
    6.9mm