  • CDV30FK111JO3
CDV30FK111JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FK111JO3
HK JDW NO:
192-CDV30FK111JO3
Datasheet:
CDV30FK111JO3
Purchasing and Inquiry
CDV30FK111JO3 Overview
A part's terminal pitch is measured as 11.1mm.To properly function, the voltage - Rated DC of 2.5kV must be provided.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 2500V.The part has a temperature coefficient of 0/+70ppm/Cel ppm/°C.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CDV30FK111JO3 Features
a 11.1mm terminal pitch
the voltage - Rated DC of 2.5kV
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
CDV30FK111JO3 Applications
  • MRI Coils
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FK111JO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    110pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Size Code
    7827
  • Height
    22.1mm
  • Length
    19.8mm
  • Width
    6.9mm