  • CDV30FK102FO3F
CDV30FK102FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FK102FO3F
HK JDW NO:
192-CDV30FK102FO3F
Datasheet:
CDV30FK102FO3F
Purchasing and Inquiry
CDV30FK102FO3F Overview
This part has a 11.1mm terminal pitch.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 2500V.With the part, temperature coefficients of 0/+70ppm/Cel ppm/°C are pre-set.There is no voltage rating for this electronic part.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CDV30FK102FO3F Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 2.5kV
CDV30FK102FO3F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • CATV
  • MRI Coils and Generators
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FK102FO3F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Series
    CDV30
  • Size / Dimension
    0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    2.5kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Size Code
    7931
  • Height Seated (Max)
    0.882 22.40mm
  • Length
    20.1mm
  • Width
    7.9mm