  • CDV30FJ181JO3F
CDV30FJ181JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FJ181JO3F
HK JDW NO:
192-CDV30FJ181JO3F
Datasheet:
CDV30FJ181JO3F
Purchasing and Inquiry
CDV30FJ181JO3F Overview
This part is measured at its terminal pitch 11.1mm.This device's size and dimension are 0.770Lx0.250W 19.60mmx6.40mm to ensure a high level of reliability.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 2000V.With the part, the temperature coefficient is set to 0/+70ppm/Cel ppm/°C.Its voltage - Rated is 2kV.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CDV30FJ181JO3F Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.770Lx0.250W 19.60mmx6.40mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 2kV
CDV30FJ181JO3F Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FJ181JO3F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    CDV30
  • Size / Dimension
    0.770Lx0.250W 19.60mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Lead Spacing
    0.438 11.10mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    7725
  • Height Seated (Max)
    0.858 21.80mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm