  • CDV30FJ131JO3F
CDV30FJ131JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FJ131JO3F
HK JDW NO:
192-CDV30FJ131JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CDV30FJ131JO3F
Purchasing and Inquiry
CDV30FJ131JO3F Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 11.1mm.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 2000V in order to achieve maximum efficiency.0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.Its voltage - Rated is 2kV.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CDV30FJ131JO3F Features
a 11.1mm terminal pitch
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 2kV
CDV30FJ131JO3F Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FJ131JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDV30
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    130pF
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    7725
  • Height
    21.8mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm