  • CDV30FJ101GO3
CDV30FJ101GO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FJ101GO3
HK JDW NO:
192-CDV30FJ101GO3
Datasheet:
CDV30FJ101GO3
Purchasing and Inquiry
CDV30FJ101GO3 Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 11.1mm.Despite its size/dimension being 0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm, it guarantees high reliability.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 2000V for high efficiency.0/+70ppm/Cel ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.Its voltage - Rated is 2kV.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CDV30FJ101GO3 Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 2kV
CDV30FJ101GO3 Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FJ101GO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    CDV30
  • Size / Dimension
    0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    7725
  • Height Seated (Max)
    0.858 21.80mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm