  • CDV30FH502JO3F
CDV30FH502JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FH502JO3F
HK JDW NO:
192-CDV30FH502JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CDV30FH502JO3F
Purchasing and Inquiry
CDV30FH502JO3F Overview
Pitch 11.1mm is measured on the part's terminals.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 1500V.With the part, the temperature coefficient is set to 0/+70ppm/Cel ppm/°C.The voltage - Rated of this electronic part is 1.5kV.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CDV30FH502JO3F Features
a 11.1mm terminal pitch
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1.5kV
CDV30FH502JO3F Applications
  • CATV
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FH502JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDV30
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    5000pF
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Size Code
    7725
  • Height
    21.6mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm