  • CDV30FH472FO3F
CDV30FH472FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FH472FO3F
HK JDW NO:
192-CDV30FH472FO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CDV30FH472FO3F
Purchasing and Inquiry
CDV30FH472FO3F Overview
This part is measured at its terminal pitch 11.1mm.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.811Lx0.382W 20.60mmx9.70mm.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 1500V.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.This electronic part has a voltage rating of 1.5kV.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CDV30FH472FO3F Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.811Lx0.382W 20.60mmx9.70mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1.5kV
CDV30FH472FO3F Applications
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • Power Amplifiers
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FH472FO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Capacitance
    4700pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Size Code
    8138
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm
  • Length
    20.6mm
  • Width
    9.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDV30
  • Size / Dimension
    0.811Lx0.382W 20.60mmx9.70mm
  • Tolerance
    ±1%