  • CDV30FH161GO3
CDV30FH161GO3
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FH161GO3
HK JDW NO:
192-CDV30FH161GO3
Datasheet:
CDV30FH161GO3
Purchasing and Inquiry
CDV30FH161GO3 Overview
Pitch at the terminals is measured as 11.1mm.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 1500V.This part is set with a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.This electronic part has a voltage rating of 1.5kV.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CDV30FH161GO3 Features
a 11.1mm terminal pitch
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1.5kV
CDV30FH161GO3 Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FH161GO3
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Size Code
    7725
  • Height
    21.6mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm